Przy pierwszym kontakcie (zazwyczaj telefonicznym) przeprowadzam krótki wywiad z opiekunem psa a jeżeli jest taka konieczność to proszę o przesłanie filmu
z nagranym niepokojącym zachowaniem psa.
Pierwsze spotkanie odbywa się w domu opiekuna lub
w plenerze (w zależności, gdzie pojawia się problem), ewentualnie online. Spotkanie to trwa około od 1h do 2h.
W trakcie pierwszego spotkania przeprowadzam
z opiekunem dokładny wywiad dotyczący psa i jego problemów, obserwuję zwierzę, analizuję przyczynę zachowania, przedstawiam swoją ocenę problemu oraz wspólnie z opiekunem/opiekunami zwierzęcia ustalamy plan pracy. Prezentuję jak ćwiczyć z psem – zależnie od jego motywacji i temperamentu.
Prowadzę również konsultację online jeżeli jest taka możliwość tzn. zgłaszany problem nie jest na tyle poważny, żebym musiała osobiście zobaczyć i poznać psa.
Po akceptacji planu pracy spotykamy się/widzimy on-line co tydzień lub maksymalnie co dwa tygodnie (najdłuższy odstęp od ostatniego spotkania).
Czasami wystarczy tylko jedno spotkanie; w trudniejszych przypadkach konieczna jest dłuższa praca z psem.
Metody mojej pracy opierają się na nauce wzajemnej komunikacji - uczę opiekuna co mówi jego pies a z drugiej strony uczę psa, że jego człowiek go rozumie.
Dzięki takiemu podejściu rodzi się wzajemne zaufanie, buduje więź a opiekun staje się bazą bezpieczeństwa dla psa z problemem behawioralnym.
Pracuję wyłącznie metodami pozytywnymi - nie stosuję przemocy oraz narzędzi awersyjnych. Narzędzia takie jak kolczatka, obroża zaciskowa, elektryczna, których działanie opiera się na sprawianiu psu bólu lub dyskomfortu potępiam, odradzam i nie stosuję.
W każdym przypadku mają skutki uboczne, niszczą poczucie bezpieczeństwa psa oraz zmniejszają jego zaufanie do opiekuna.